РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден колач со овошје

Рецепт за неверојатно брз, а совршен сочен колач со неодолив вкус.

Потребно:

  • 200гр путер
  • 200гр чоколадо
  • 3 јајца
  • 200гр шеќер
  • 140гр брашно
  • 40гр какао
  • 200гр малини/боровници
  • Малку исечкано чоколадо

Подготовка: Путерот и чоколадото растопете ги, па оставете да отстојат неколку минути. Подгответе кружен калап (24цм) и обложете го со хартија за печење. Во садот со чоколадото и путерот додадете ги сите преостанати состојки, освен овошјето и рачно убаво измешајте ги така да се убаво се соедини. Ставете ја смесата во калапот, одозгора распоредете го овошјето, парчињата сечкано чоколадо и ставете колачот да се пече во загреана рерна на 180 степени, околу 30 минути. Добар апетит!