РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ДЕТОКС супа што постојано ќе ја готвите

Почетокот на новата година за многумина значи и чекор подалеку од тешка храна, почеток на диета или процес на детоксикација. Но, добар почеток е и едноставна зеленчукова супа која ќе ве препороди.

Потребно:

 • 4 моркова
 • 4 стабленца целер
 • 1 кељ
 • 2 шолји карфиол
 • ½ шолја елда
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • Зачини по желба
 • 1 шолја леќа
 • 2 литри говедски бујон

Подготовка: Во големо тенџере на маслиново масло пропржете го исечканиот кромид. Додадете го лукот и пржете уште кусо. Додадете го исечканиот зеленчук и останатите состојки и се заедно варете околу 90 минути, односно додека леќата не е сварена (може да користите и веќе сварена). Зачинете ја супата по желба.

ЗОШТО ТОКМУ ОВАА СУПА?

Има богат нутритивен состав. Особено елдата, која содржи квалитетни јаглехидрати и протеини, но и различни витамини, минерали и антиоксиданти. Целерот содржи хранливи материи, богат е со растителни влакна и е ризница на витамините К, Ц и Б, како и калциум и фолна киселина.