РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Динствувана риба со зеленчук

Претходна подготовка и осмислено мени ќе го направи подготвувањето на оброците на вработените мајки помалку “комплицирано“. Планирањето е добар начин да се избегне дилемата по напорниот работен ден да се зготви оптимален оброк, кој ќе биде економичен и хранлив, а кој детето ќе го сака.

Потребно:

  • 450гр рибни филети
  • 2 домати
  • 1 морков (рендан)
  • 1 кромид (ситно сечкан)
  • 1 чешне лук (ситно сечкан)
  • 250мл супа
  • 1 лажица доматно пире
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажица ситно сечкан свеж магдонос
  • Ловоров лист

Подготовка: Во тенџере загрејте го маслиновото масло и на него пропржете ги лукот и кормидот. Потоа додадете го морковот, супата и останатите состојки освен магдоносот. Се заедно нека се динствува 30-35 минути. На крај зачинете со свежиот магдонос.