РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Секое семејство сака секогаш дома да има нешто “да се намачка“, а тоа е посебно важно ако имате деца, а посебно ако се пребирливи. Оваа домашна паштета е многу едноставна за подготовка, а не постои дете што не ја сака.

Потребно:

  • 200гр печено бело пилешко месо
  • 4 лажици павлака
  • 1 кромид
  • 1 китка магдонос
  • 1 рака семки од тиква
  • 1 рака семе од сончоглед
  • Малку препечен сусам
  • Малку сол и црн бибер

Подготовка: Сите наведени состојки ставете ги во блендер и убаво измиксирајте ги. За пет минути, вашата домашна превкусна паштета ќе биде готова за мачкање, а вкусот е неверојатен. Добар апетит!