РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Еден вкусен и за подготовка едноставен рецеот за појадок која на детето ќе му ја обезбеди потребната енергија за денот кој следи.

Потребно:

  • 2 шолји овесни снегулки
  • 4 шолји млеко
  • 1/3 шолја сечкани лешници
  • 1/2 шолја суво грозје
  • 1 излупено и исечкано јаболко
  • Цимет

Подготовка: Количината на намирниците може да ги прилагодите на потребите на вашето дете. Измешајте ги сите состојки, освен циметот, па загејте ги до вриење, поклопете и варете 10 минути на тивок оган. Кога ќе биде готово, наросете цимет.