РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јагнешко и компир, 8+

Месните кашички за најмалите во просек содржат околу 20 до 40 грама месо. Со оглед дека калциумот го попречува врзувањето на железо, се советува несолените оброци  кои содржат месо (подоцна и риба) и зеленчук, компир или житарки, да не се мешаат со млеко или млечни производи. Оброкот е погоден за бебиња над осум месеци.

Потребно:

  • 30гр јагнешко месо
  • Половина морков
  • ¼ келераба
  • Малку пиперка
  • Еден компир (мал)
  • Две ливчиња магдонос
  • Половина лажичка маслиново масло

Подготовка: Зеленчукот и јагнешкото месо варете ги заедно во малку вода. Кога ќе се сварат, одвојте ги сварените состојки и измиксирајте ги додавајќи го маслиното масло.

СОВЕТ: Токму поради својата помасна структура, јагнешкото месо е одличен избор на месо за бебињата.