РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Карфиол и брокула во сос од кашкавал

Овој рецепт е прилагоден за бебиња на возраст од над седум месеци, се подготвува за само 20. минути и она што е најдобро, може да се замрзнува.  

Потребно:

  • 1 ¼ сечкан карфиол
  • ½ шолја сечкана брокула
  • Една лажица несолен путер
  • Една лажица брашно
  • Една шолја млеко (200-250мл)
  • Рендано мускатно оревче (колку можете да фатите помеѓу два прста)
  • Шест  лажици рендан кашкавал ( благ, како што е едамер или ементал)

Оваа количина е доволна за три порции

НАПОМЕНА: Наместо брокула и карфиол може да се користи и друг зеленчук, како на пример, спанаќ или морков.

Подготовка: На пареа згответе ги брокулата и карфиолот околу седум минути, додека да омекнат или варете ги во малку вода. За тоа време подгответе го сосот од кашкавал: растопете го путерот во тавче, измешајте го брашното така да се направи мазна паста и варете една минута. Полека, мешајќи додавајте го млекото, а потоа оставете да врие на тивок оган неколку минути, додека не се згусне. Додадете го кашкавалот и мускатното оревче и мешајте додека не се стопи. Потоа, додадете ги брокулата и карфиолот и испасирајте ја смесата.

ДОБРО Е ДА ЗНАЕТЕ: На повозрасно бебенце кое знае да џвака не мора да ја пасирате смесата, туку само исечкајте го зеленчукот на парчиња и соединете го со сосот од кашкавал.