РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова супа со просо

Оваа вкусна супа од просо, брокула и морков, можете да ја подготвите и како кашичка, во зависност од возраста на вашето бебе и тоа што нему му се допаѓа. Ова е еден од начините... Ручекот може да се подготви за бебиња по осмиот месец од животот.

Потребно:

  • Два моркова
  • Два – три цвета брокула
  • Малку црвен кромид
  • Една супена лажица просо

Подготовка: Исчистете ги морковите и исечкајте ги на кругови. Кромидот излупете го и мал дел од него, варете го заедно со морковот околу 15 минути. Одвојте два или три цвета од брокулата, додадете ги во садот, поклопете и се заедно варете уште 5-10 минути. За тоа време просото треба да го измитете, три до четири пати со ладна вода, а потоа да го прелиете со 150мл вода и да го варите во друг сад на тивок оган, 20 минути. Повремено промешајте и додадете по малку вода доколку е потребно. Зеленчукот измиксирајте го со додавање на вода во која се варел. Просото процедете го и спојте го со зеленчуковата супа. Измешајте и понудете му го на бебето.