РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од ориз, тиква и пилешко +6м.

Месо во исхраната на бебето може да почне да се внесува по навршување на шест месеци, но педијатрите препорачуваат дека со него треба да се почне по 7. месец. На тој начин, бебето ќе ја добие потребната доза цинк, железо и протеини. Пилешкото месо обично се препорачува како прво месо во исхраната на детето.

Потребно:

  • 50гр печена тиква
  • 30гр пилешко месо
  • 1 лажица ориз
  • Малку маслиново масло

Подготовка: Сварете го пилешкото месо во месна супа. Оризот измијте го во ладна вода и ставете го да отстои во ладна вода еден час. Варете го потоа оризот во 200мл вода, и кога ќе почне да врие, намалете ја температурата и варете уште 20 минути, додека оризот целосно не омекне. Тиквата ставете ја со месото и малку од супата да се искрчка. Потоа додадете го сварениот ориз и се заедно испасирајте. По желба може да додадете и маслиново масло.