РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со грчки јогурт и чоколадо

Засладете се најмекиот колач што досега сте го подготвиле и тоа на едноставен начин. Овој десерт буквално се топи во уста!

Потребно: 

  • 520 гр грчки јогурт
  • 160 гр шеќер
  • 3 јајца
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила
  • 60 гр пченкарен скроб
  • 160 гр чоколадни топчиња (или крупно иситнето чоколадо)
  • Шеќер во прав за посипување

Подготовка: Во сад измешајте ги грчкиот јогурт, шеќер, јајцата и екстрактот од ванила, па изматете со жица за матење. Во смесата додадете го просеаниот пченкарен скроб, изматете со жица, па додадете ги чоколадните трошки. Повторно изматете со жица, па истурете ја смесата во тркалезна тава обложена со хартија за печење. Израмнете ја смесата за колачот, па печете на 180°C околу 50 минути. Наросете го колачот со шеќер во прав и послужете. Добар апетит!