РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од морков

Извонреден хранлив, но сепак лесен оброк кој на децата ќе им обезбеди енергија и здравје.

Потребно:

  • 4 моркова
  • Половина главица црвен кромид
  • Половина тиквичка
  • 1 мал компир
  • 1 лажица маслиново масло
  • Вода
  • Зачини

Подготовка: Во сад ставете го маслиното масло, па додадете го исечканиот кромид. Кога кромидот ќе поприми боја, додатете ги изренданите моркови. Кога морковот ќе омекне, додадете ја изренданата тиквичка и компир, па вода или бујон и варете се додека зеленчукот целосно не биде сварен. Додадете зачини по желба и се заедно измиксирајте го со рачен миксер. Потоа супата вратете ја на рингла, додадете ако е потребно уште малку вода и оставете нека врие на тивок оган уште 5-7 минути.