РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Брз и едноставен рецепт за ручек кој ќе ги задоволи вксуовите на целото семејство. 

Потребно:

За две порции

  • 2 тиквички
  • 150гр брокула
  • Половина главица кромид

Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот исечкајте го и пропржете ги на малку масло, па додадете ги исечканите тиквички, но не повеќе од две минути. Додадете малку вода и варете околу 15 минути. Сварете ја брокулата неколку минути во жешка вода, и исцедете ја. Тиквичките заедно со водата во кога се вареле и брокулата ставете ги во блендер и се заедно убаво измиксирајте. Вратете ја смесата во тенџерето и варете уште пет минути.