РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Макало од печени пиперки и компир

Макалото е традиционално македонско предјадење направено од лук, но во него можете да додадете различни состојки. Ви предлагаме да пробате и макало со печени пиперки и компири, кое одлично ќе го надополни секое ваше јадење, а одлично е и како намаз, особено со топол леб.

Потребно:

  • 4 чешниња лук
  • 6 печени црвени пиперки
  • 500 гр компири
  • Масло

Подготовка: Изблендирајте го лукот, па додадете ги исчистените печени пиперки и повторно изблендирајте.Компирите сварете ги, па процедете ги и изгмечете ги, а потоа посолете ги и по желба додадете црн пипер. Промешајте, па додадете го лукот и пиперките. Сè убаво соединете. Додадете малку вода, зачинете уште ако е потребно, па сè добро измешајте. Прелијте со масло и послужете. Добар апетит!