РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од стар леб

На сите ни е позната муската од компири, а она што многумина не знаат е дека и од стариот, бајат леб може да се направи еднкаво феноменална мусака, која според мислењето на многу домаќинки е подобра и од онаа на која сме навикнале. Искористете го стариот леб и направете го овој сочен ручек за целото семејство.

Потребно:

 • 300гр шунка
 • 200гр кисела павлака
 • Масло
 • ½ кромид
 • 1 пиперка
 • 2 јајца
 • 200гр сирење
 • 1 домат
 • 3 чешниња лук
 • Исечкан стар леб
 • Зачини
 • Малку кашкавал

Подготовка: Извадете ја кората од лебот. На масло пропржете го кромидот и пиперката,па додадете коцките исечкана шунка,лукот, зачините и доматот.  Во тоа додадете го сирењето и едно јајца. Тавата обложете ја со хартија за печење, и редете ги кришките леб една до друга. Врз нив ставете го филот, па повторно ред со леб. Во чинија изматете ги останатите јајца со павлаката и малку млеко, и со тоа прелијте ја муската, и наросете малку кашкавал. Печете на 200 степени, околу 40-45 минути.