дома тагови мусака

Ознака: мусака

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од компир и тиквица без месо

Потребно: 200гр кашакавал 2 јајца 1 тиквица 4-5 компири 2 чешниња лук 3 лажици мајонез 1 домат Маслиново масло Сол Бибер Подготовка: Кашкавалот, компирот и тиквицата изрендајте ги. Тиквицата посолете ја и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака со карфиол

Потребно: 1 главица карфиол Оцет 1 кромид 2 домата 400гр мелено месо Сол Бибер Црвен пипер Масло 1 лажица путер Кашкавал Подготовка: Карфиолот поделете го на цветови и ставете го во чинија...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечен компир со мелено месо и сланина

Потребно: 350гр мелено месо 1 кромид 150гр сланина 3 јајца Масло Сол Бибер Мелена црвена пиперка 500гр компири 200гр кисела павлака 50мл млеко Магдонос Подготовка: На масло пропжете половина од сланината исечена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рибља мусака

Потребно: 400 гр филети од ослиќ 700 гр компир 100 гр домати 3 пиперки 1 кромид 2 лажици масло масло 3 лажици маслиново масло Свеж магдонос Сол Зачини по желба Подготовка: Може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Необична мусака

Потребно: 2 готови плескавици 100гр кашкавал (листови) 200гр кисела павлака 200мл млеко или јогурт 2 тиквици 1 морков 3 јајца Масло Сол Малку презла и брашно Подготовка: Тиквиците излупете ги и исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Потребно: 10 печени пиперки 500гр мелено месо 200гр кисела павлака 4 јајца 50мл масло 1 кромид 150гр ориз Зачини по желба ½ китка магдонос Подготовка: Исечкајте го кромидот, кусо динствувајте го на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Морска мусака 

Потребно: Количината наведена во рецептот е прилагодена за потребите на едно просечно дете од предучилишна возраст. 70гр филети од ослиќ 180гр компир 20гр домати 30гр пиперка 1/4 кромид 1 лажица сончогледово масло ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз ручек од стар леб

Потребно: 300гр шунка 200гр кисела павлака Масло ½ кромид 1 пиперка 2 јајца 200гр сирење 1 домат 3 чешниња лук Исечкан стар леб Зачини Малку кашкавал Подготовка: Извадете ја кората од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна мусака од тиквици 

Потребно: 800гр тиквици 1 кромид 2 моркова 150гр интегрален ориз 2 јајца 200мл кисела павлака 2 чешниња лук 100гр рендано сирење Свеж магдонос Подготовка: Тиквиците измијте ги, излупете ги и исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби мусака +8м.

Потребно: 1 компир  1 тиквичка 1 морков 50гр мелено месо Мало парче праз или 1/2 кромид  Подготовка: Кромидот или празот ситно се сечкаат и се ставаат на малку масло и вода да...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: