РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Едноставен рецепт за млечни кифли кои имаат одличен вкус и се меки и по неколку дена.

Потребно:

  • 1кг брашно
  • 600мл млеко
  • 300мл зејтин
  • 2 кесички сув квасец
  • 2 лажички шеќер
  • 3 лажички сол

Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не го прегревајте. Додадете го квасецот и шеќерот и оставете малку да се активира. Потоа, во брашното додадете го надојдениот квасец заедно со преостанатото млеко и зејтинот. Во смесата додадете и сол. Се заедно убаво измешајте со дрвена лажица и замесете тесто. Потоа оставете тестото да надојде, не помалку од еден час. Кога ќе биде двојно зголемено, од него формирајте 4 топки и од секоја топка правете топчиња со големина со која сакате да ви бидат кифличките. Секоја кифличка откако ќе ја наредите во тавче обложено со хартија за печење, премачкајте ја со жолчка и наросете сусам или ким. Печете ги на 180 степени, околу 20-25 минути. Добар апетит!