РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна каша со урми +6

Урмите се богати со нутритивни состојки и може да се воведат во исхраната на бебето после шестиот месец. На децата им обезбедуваат енергија и минерали. Оваа кашичка може да му ја дадете на бебето, откако ќе ја воведете урмата во неговата исхрана.

Потребно:

  • 150мл вода
  • 1 парче банана
  • 1 урма
  • 6 лажици овесни снегулки

Подготовка: Сварете ги во водата овесните снегулки додека не омекнат и не се претворат во каша. На ситни коцки исечкајте ја урмата, а бананата изгмечете ја со вилушка. Се заедно измешајте со готовата каша од овесни снегулки. Послужете ја на детето откако ќе се олади.

СОВЕТ: Кај бебињата урмата може и да се избленидра за да биде поситна и полесна за голтање.