РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со тиквици, сирење и сланина

Подгответе брз и вкусен ручек за семејство.

Потребно:

Подгответе палачинки по стандарден рецепт.

За полнење:

  • 250гр тиквици
  • 2 кисели павлаки
  • 250гр сирење
  • 150гр сланина
  • 1 кромид
  • Пармезан

Подготовка: Направете ги палачинките. Тиквиците изрендајте ги, малку посолете ги и по 10 минути убаво исцедете ги. На малку масло пропржете го исечканиот кромид и ситно исечканата сланина, па додадете ги тиквиците и уште кусо време пржете. Измешајте ги сирењето и павлаката, зачинете по вкус, па премачкајте ги палачинките, додадете ја смесата од тиквиците и замотајте ги палачинките. Премачкајте ги со остатокот од смесата со сирење, наросете пармезан и кусо запечете ги во рерна да се растопи сирењето.