РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени пиперки полнети со сирење

Со печените пиперки со сирење, сервирајте тостиран багет и послужете вкусна и здрава вечера.

Потребно:

  • 4 пиперки
  • 200гр фета сирење
  • 1 јајце
  • 0,5дцл кисела павлака
  • 4 лажици маслиново масло
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Пиперките, претходно измиени и исушени, ставете ги бо тавче обложени со алуминиумска фолија. Печете ги во загреана рерна со повремено вртење. Печените пиперки нека се оладат, па излупете ги и извадете ги семките. Фета сирењето се гмечи со вилушка. Се додава јајцето и киселата павлака и се заедно убаво се меша. Се додава бибер по желба. Наполнете ги пиперките со оваа смеса од сирење и редете ги една до друга во намастена тава. Печете ги во рерна, загреана на 180 степени, околу 40 минути.