РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки гулаш

Може да го сервирате со ориз, тестенини или со пире од компир.

Потребно:

  • 1 голема или 2 помали главици кромид
  • 1 зелена пиперка
  • 1 црвена пиперка
  • 90гр сланина
  • 4 лажици мелена црвена пиперка
  • 3 чешниња лук
  • 800гр пилешки гради 400гр домати
  • 2 лажици маслиново масло
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Во поголемо тенџере на маслиновото масло динствувајте го исечканиот кромид, исечканите пиперки, додека не омекнат, околу пет минути. Додадете ја сланината исечкана на коцки. Пржете додека состојките не се добијат боја. Намалете го оганот, додадете го мелениот црвен пипер и ситно исечакниот лук. Кратко пропржете и додадете го пилешкото месо исечено на коцки, исечканиот домат, сол и бибер и оставете се заедно да се вари во затворен сад. Додадете малку вода ако нема доволно течност.