РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети со сусам

Можеби ви е веќе монотоно и здосадено да го подготвувате пилешкото месо во класичен облик. Ова е рецепт со кои пилешкото ќе го претворите во топчиња и тоа со сусам, во кои еднакво ќе уживаат и децата и целото семејство. Пред се се вкусни и здрави!.

Потребно:

  • 500гр мелено пилешко месо
  • Кромид, лук
  • Црн пипер
  • Сол
  • Две јајца
  • Четири лажици сусам

Подготовка:

Пилешкото мелено месо добро измешајте го, додадете го ситно исечканиот лук и зачинете. Оставте ја смесата да отстои на ладно место околу 30 минути. Во чинија разматете ги јајцата. Од месото формирајте топчиња, валкајте ги во јајцата, па потоа и во сусамот и пржете ги на тивок оган, 6-7 минути од секоја страна.