РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пиперки полнети со печурки

Ова е предлог за посен ручек, со оглед на постите кои се уште траат, а кој е прилагоден и за децата, за да не мора да подготвувате два ручека во случај да ја следите традицијата и да постите. На здравје!

Потребно:

  • 8 пиперки
  • 300гр ориз
  • 300гр печурки буковки
  • 1 кормид
  • Сол
  • Бибер
  • Босилек
  • 300мл сос од домати
  • Малку вода

Подготовка: Кромидот и буковката ситно исечкајте ги и измешајте ги со измиениот ориз. Оваа смеса зачинете ја со бибер, сол и босилек, па со неа наполнете ги пиперките. Полнетите пиперки ставете ги во длабоко тенџере, додадете го сосот од домати и малку вода. Тенџерето може да го ставите на рингла и да се готви јадењето околу еден час. Вака подготвеното јадење може да се стави и во рерна, покриено со алуминиумска фолија, да се пече околу час и половина.