РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со јаболки

Се сеќавате ли на вкусната пита со јаболка на вашата баба? Со овој рецепт можете и сами да подготвите неодолив ароматичен десерт кој ќе ве потсети на вашето детство.

Потребно:

За тестото:

 • 3 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша масло
 • 2 чаши брашно
 • 1 прашок за печиво

За филот: 

 • 1 кг јаболка 
 • 3 лажици шеќер 
 • 1 лажичка цимет
 • 5 лажици гриз
 • Шеќер во прав за наросување

Подготовка: Излупените и исчистени јаболка изрендајте ги. Ставете ги во тенџере, додадете шеќер и цимет и динствувајте ги околу 15 минути. Кога јаболката ќе пуштат сок, додадете гриз. Се трга на страна да се излади. Изматете ги јајцата и шеќерот во пенеста смеса, додадете масло и млеко, кратко измешајте и потоа додадете
брашно и прашок за пециво и соединете ги сите состојки. Половина од смесата за тесто истурете ја во намрсено и набрашнето тавче и печете во загреана рерна на 180 степени 10 минути. Извадете го тавчето од рерна, додадете ја смесата со јаболката и прелијте ја со остатокот од смесата за тесто. Тавчето вратете го во рерна и печете го колачот 35 минути. Оставете го да се излади, а пред сервирање наросете го со шеќер во прав. Добар апетит!