РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Погачици од компир пире

Со само неколку состојки, вообичаеното компир пире ќе добие сосема нов вкус, кој најмногу ќе им се допадне на најмладите членови на семејството.

Потребно:

  • 2 шолји компи пире
  • ¼ шолја пармезан
  • 1 јајце
  • 7 лажици брашно

Подготовка: Пирето, пармезанот, јајцето и три лажици од брашното замесете ги заедно во еден сад, се додека состојките не се соединат. Земете една лажица од добиената мешавина и направете погачици во форма на плескавици. Секоја од нив извалкајте ја во преостанатото брашно. На малку масло или путер во големо тавче пржете ги погачиците, на умрена температура и тоа по 3 минути од секоја страна. Послужете ги како оброк или како додаток на јадењето.