РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни полнети пиперки

Одличен рецепт за ручек без месо, во кој ќе уживаат и децата.

Потребно:

  • 8 пиперки
  • 300гр ориз
  • 300гр печурки 
  • 1 кормид
  • Сол
  • Бибер
  • 300мл сос од домати
  • Малку вода

Подготовка: Кромидот и печурките ситно исечкајте ги и измешајте ги со измиениот ориз. Смесата зачинете ја со бибер и со сол, па со неа наполнете ги пиперките. Полнетите пиперки ставете ги во длабоко тенџере, додадете го сосот од домати и малку вода. Тенџерето може да го ставите на рингла и да се готви јадењето околу еден час. Вака подготвеното јадење може да се стави и во рерна, покриено со алуминиумска фолија, да се пече околу час и половина.