РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Просо со зеленчук

Подгответе посен ручек кој е полн со витамини и за многу брзо време ќе се најде на трпезата. Просото е житарка која поседува висока хранлива вредност и вреди да се вклучи во секојдневната исхрана.

Потребно:

  • 100гр просо
  • 1 кромид
  • Зеленчук по желба (тиквица, пиперка, морков)
  • Сол
  • Масло

Подготовка: Просото убаво измијте го и сварете го на ист начин како и ориз (во однос 1:3, значи 3 пати повеќе вода од просо). Посолете и почекајте да проврие. Штом почне да врие, исклучете ја ринглата и затворете го садот со капак. Оставете да стои 15 мунути без да го тргате капакот. За тоа време во тавче пропржете го исечканиот кромид, морковот, тиквичката, пиперката. Динствувајте додека зеленчукот не омекне, зачинете по желба и додадете го свареното просо. Малку измешајте и сервирајте. Добар апетит!