РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пудинг од просо

Интересен десерт наменет и за помалите деца, односно бебиња кои имаат наполнето седум месеци.

Потребно:

  • 3 суви сливи
  • 1 лажичка какао
  • 1 зрела банана
  • 2 лажици просо (потопено преку ноќ)
  • 1 лажичка кокосово масло

Подготовка: Просото сварете го во нова вода, не во таа во која стоело преку ноќ. Малку проварете ги и сувите сливи. Потоа се заедно со останатите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. Врз добиениот пудинг моѓе да наросите малку кокосово брашно, мелени ореви, лешници или бисквити, зависно од возраста на детето.