РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Редена крем салата

Одлична салата за гости, прослави, но може да ја подготвите за лично уживање, особено што се подготвува брзо и едноставно. 

Потребно: 

  • 600гр компир
  • 300гр шунка
  • 300гр мешано сирење
  • 4-5 варени јајца
  • 150 гр кашкавал
  • 200мл кисела павлака
  • 200мл мајонез

Подготовка: Сварете ги компирите со лушпа, за подобар вкус. Секако претходно убаво измијте ги. Кога ќе се оладат, излупете ги. Во длабок сад за салата, изрендајте една третина од сварениот компир. Врз него изрендајте 100гр сирење, наредете третина од шунката исечена на кругови, па премачкајте со мајонез. Потоа изрендајте 2 јајца, па премачкајте со мајонез. Повтрете ја постапката додека не гии потрошите намирниците. На крајот, одозгора ставете го изренданиот кашкавал.