РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Ролатот од морков со сирење е одлично решение кога ви треба нешто вкусно, без да биде тешко да се подготви.

Потребно:

  • 500 гр моркови
  • 3 јајца
  • 120 гр сирење
  • 130 гр крем сирење
  • 3-4 лажици мајонез
  • 50 гр млад кромид
  • Копар
  • 50 гр путер

Подготовка: Во тавче ставете го путерот и малку масло, а потоа додадете ги морковите што претходно сте ги изрендале. Пропржете го морковот и ставете го во сад да се излади. Ако видите дека има вишок масло, процедете го, па додадете ситно сечкан копар. Потоа додадете ја жолчката, сол и бибер. Убаво соединете, а на крајот додадете ги белките кои сте ги изматиле во цврст снег и полека измешајте. Истурете го тестото во тавче обложен со хартија за печење, а потоа израмнете го. Печете во загреана рерна на 180°C околу 15 минути. Во сад измешајте го ренданото сирење, исечканиот кромид, мајонезот, крем сирењето и зачинете по желба. Добро соединете. Префрлете ја кората на проѕирна фолија и извадете ја хартијата за печење. Премачкајте со добиениот фил, па завиткајте во ролат во проѕирна фолија. Оставете го ролатот да се излади преку ноќ во фрижидер. Добар апетит!