РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Освежителна и лесна, оваа салата е вистински хит на социјалните мрежи. Лубеницата е всушност овошје чија примена е многу поразновидна од онаа на која можеби сме навикнати, па затоа вистинско време е да ја пробате и оваа се попопуларна солена варијанта.

Потребно:

  • 3 резниња лубеница
  • 1 лажица маслиново масло
  • 200гр фета сирење
  • Малку свеж босилок
  • Неколку листови нане
  • Сок од половина лимон
  • Малку сол

Подготовка: За почеток, убаво исчистете ја лубеницата од кората и исечете ја на ситни коцки. Потоа во садот за салата измешајте го маслото и додадете зачини по желба. Во смесата додадете ги коцките лубеница, иситнетото фета сирење, исечканиот босилок и нането. Се убаво измешајте, а одозгора прелијте го сокот од лимон. Салатата е повкусна кога е ладна, а најдобро е да ја подготвите еден час пред консумирање, па ставете ја во фрижидер да се олади. Добар апетит!