РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Летните горештини се тешки за поднесување за секого. Лекарите велат дека особено треба да се внимава на внесот на храна, односно да не се јаде тешка, зачинета и масна храна. Ова овошно смуди може да се консумира и за појадок и за вечера, а има одличен вкус и богата хранлива вредност.

Потребно:

  • 1 банана
  • 1 рака малини (свежи или замрзнати)
  • 300мл густ јогурт
  • 100мл вода
  • 1 лажичка ленено семе
  • 2 лажици кокосово брашно
  • 1 лажица овесни снегулки

Подготовка: Сите наведени состојки ставете ги во блендер и мискирајте се додека не добиете еднолична смеса. Ако сакате смудито да биде поретко, додадете уште малку вода. Ставете го во чаши, декорирајте по желба и освежете се веднаш. Добар апетит!