РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од цреши и ореви

Одлична комбинација на вкусови и хранливи состојки, посебно за љубителите на цреши. Ова смуди на организмот му обезбедува енергија и уживање.

Потребно:

За две лица

  • 250гр цреши
  • ½ банана
  • 200мл млеко (кравјо или бадемово)
  • 30гр ореви
  • 1 лажичка цимет
  • 1-2 урми или мед
  • Коцки мраз

Подготовка: Црешите измијте ги, исчистете ги од семки и ставете ги во замрзнувач. Кога ќе се замрзнат, извадете ги и ставете ги во блендер, па заедно со останатите состојки измиксирајте ги. Ако е потребно, додадет уште млеко. Доколку сакате смудито да ви е поблаго, може да додадете уште урми или мед. Добиеното смуди ставете го во чаши и веднаш консумирајте го. Добар апетит!