РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сок од брокула за имунитет

Брокулата штити од рак, го регулира варењето и го зајакнува имунитетот и престставува одличен извор на фолна киселина за децата.

Потребно:

  • 100гр брокула
  • 100мл вода
  • 1 јаболка
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица сок од лимон

Подготовка: Брокулата и јаболката убаво измијте ги и исечете ги на парчиња и ставете ги во блендер. Прелијте со сокот од лимон и водата и се заедно убаво измешајте. Ако јаболката е органска, не треба да лупи. Сокот префрлете го во чаша и со дрвена лажица додадете го медот и убаво промешајте. Се служи веднаш по подготовката.

СОВЕТ: Доколку густината на овој сок не ви одговара, ве советуваме состојките да ги ставите во соковник, но имајте на ум дека во тој случај ќе добиете помала количина на свеж сок.