РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од мисиркино месо и јаболка

Овој рецепт е лесен за подготовка, здрав и едноставен да бебето може само да јаде со своите прстиња. Преку овој оброк ќе го поттикнете бебето само да се храни, а е прилагоден за деца над осум месечна возраст, но само доколку веќе сте ги внеле состојките од рецептот, во исхраната на вашето бебе.

Потребно:

  • 450гр мелено мисиркино месо
  • Едно јајце или две изматени жолчки
  • 50гр испасирани моркови
  • 30гр кашичка од јаболка
  • 30гр пченични снегулки
  • 30гр лебни трошки
  • Прстофат босилек
  • Прстофат лук во прав

Подготовка: Ставете го меленото мисиркино месо во поголем сад, додадете го јајцето/жолчките, морковот, јаболката, зачините, пченичните снегулки и лебните трошки. Добро измешајте го состојките, ако смесата е премногу сува додадете плус од морковот или кашичката од јаболка. Ако пак во е премногу мокра, додадете од пченичните снегулки или лебните трошки. Ставете ја смесата во тава премачкана со маслиново масло, и печете на 180 степени максимум 45 минути. Доколку сакате, можете јадењето да го прекриете со алуминумска фолија за време на печењето, за да спречите површината на јадењето да изгори. Кога јадењето е испечено и оладено, исечете го како што сечете кришки леб. Искршете на мли залчиња и оставете го детето само да јаде.

СОВЕТ: Доколку сметате дека детето не може само да јаде, тогаш меленото мисиркино месо може да го сварите одвоено, да ги додадете останатите состојки и да изблендирате.