РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со пршута и павлака

Доколку сакате ручек со примеси на Италија, неизбежно е дека ќе подготвите тестенини, а наша топла препорака е оваа тестенина со пршута и павлака.

Потребно:

  • 350 грама тестенини
  • 8 парчиња пршута
  • 150 гр путер
  • 250 гр млад грашок
  • 1 помал кромид
  • 1 лажица сок од лимон
  • 1⁄2 рендана кора од лимон
  • 40 гр рендан кашкавал
  • 150 гр крем за готвење
  • Сол, бибер

Подготовка: Сварете ги тестенините ал денте и зачувајте една шолја од водата за варењето. Загрејте го путерот во тава, додадете го ситно исечканиот кромид и пржете додека не омекне. Додадете крем за готвење, грашок и пршута исечкана на помали парчиња. Гответе на тивок оган 5 минути. Измешајте ја кората од лимон и сокот од лимон и прелијте ги тестенините. Посипете со рендан кашкавал, посолете и додадете бибер. Добар апетит!