РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тортиља лепчиња

Одлична идеја за брз и вкусен семеен појадок. Едноставно се подготвуваат, а може да ги комбинирате со слатко или со солено.

Потребно:

  • 2 шолји брашно
  • 30гр маслиново масло
  • 120мл жешка вода
  • 1 лажичка сол

Подготовка: Во сад ставете го просеаното брашно, додадете сол, прелијте со маслото и рачно измешајте за да добиете маса како трошки. Додавајте по малку од жешката вода и месете додека не се добие компактна смеса. Ставете ја смесата на набрашнета површина и месете околу три минути. Тестото поделете го на 4 дела и покријте го со проѕирна фолија. Оставете да отстои 10 минути. Потоа со сукало секое делче развлечете го во круг. Печете во врело тавче на рингла со малку масло од двете страни.