РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилав со бело месо, грашок и целер

Овој одличен рецепт за вкусен ручек е идеален за бебиња постари од 10 месеци.

Потребно:

  • Бело пилешко месо
  • Еден излупен свеж домат (може и домашен сок од домати)
  • Половина помал целер
  • Грашок
  • Ориз

Подготовка:

Во малку вода ставете да се варат четвртина од белото месо исечкано на коцки, излупениот домат и целерот, и тие исечкани на коцки. Кога месото ќе биде полуготово додадете една шака грашок. Пред крај на готвењето, додадете го оризот и варете се додека се во манџата не омекне. Густината регулирајте ја со додавање на мала количина на вода или сок од домати, за оризот да ја впие целата течност од готвењето. Добиениот пилав иситнете го и послужете му го на бебето.