РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени крушки

Уште еден предлог рецепт за здрави грицки, односно ужина во која ќе уживаат не само за децата туку и за целото семејство. Брзо, едноставно и здраво.

Потребно:

  • 2-3 крушки (во зависност од количината која ви е потребна)
  • 1 чаша јогурт
  • Гранола или јаткасти плодови 

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Крушките убаво измијте ги, не ги лупете и со лажица извадете ги семките во средината. Запечете ги крушките 10-15 минути, па потоа во вдлабнатините наполнете ги со јогурт во кој сте ги измешале јаткастите плодови или гранолата.