РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Овој вкусен и едноставен летен оброк кој брзо се подготвува, можете и да го замрзнете и да имате подготвен оброк во текот на работната недела.

Потребно:

  • 2 тиквици
  • 2 парчиња пилешки гради
  • 30гр кисела павлака
  • 2 јајца
  • 150гр кашкавал
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги. Пилешкото месо исечкајте го на коцки и додадете го во садот со тиквичките. Додадете ги јајцата и малку сол, наросете бибер, па потоа павлаката. Се заедно убаво измешајте и ставете во намастена тава. Печете на 180 степени околу 30 минути. Потоа извадете го садот од рерна, ставете го одозгора изренданиот кашкавал и печете уште 10 минути.