РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ. Здрава кашичка со авокадо 6+

Овој пат ви предлагаме комбинација која е прилагодена и за најмладите бебиња кои  можат да јадат кашички, а кои имаат полни шест месеци и тоа во комбинација со банана и мајчино или адаптирано млеко.

Авокадото е одлична намирница за бебињата, лесно се вари, не содржи натриум, ниту холестерол, но затоа е богато со витамините А, Ц, ниацин и фолна киселина, како и со минералите калиум, фосфор, железо, магнезиум и калциум, како и со здрави масти.

Потребно:

  • Едно помало авокадо
  • Една банана
  • 50мл мајчино или адаптирано млеко

Подготовка: Исчистете го авокадото, извадете ја семката со лажица и издлабете го плодот. Измиксирајте заедно со бананата и млекото. Оброкот секогаш подготвувајте го свеж.