РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави крекери

Здрави грицки со семки, кои може да се користат и како појадок или како ужина.

Потребно:

  • 110 гр пченично брашно
  • 130 гр мелени семки од сончоглед
  • 55 гр чиа семе
  • 120 гр сусам
  • 20 гр маслиново масло
  • 40 гр вода
  • 1 лажичка сол

Подготовка: Површината на која ќе ја развлекувате смесата рамномерно прекријте ја со сусам. Сите состојки измешајте ги и смесата ставете ја на работната површина која сте ја прекриле со сусам. Расукајте ја смесата со дебелина од неколку милиметри и исечете ја на коцки. Печете на 200°C околу 7-8 минути. Доколку сте ја развлекле малку подебело, печете уште малку. Пред послужување, оставете малку да се оладат. Добар апетит!