РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здраво домашно чоколадо за бебиња и деца

Ова е одличен рецепт за подготовка на домашно чоколади кое дури и бебињата може да го јадат, секако во умерени количини.

Потребно:

  • 50гр какао путер
  • 50гр какао во прав
  • 30гр сируп од урми
  • 35гр тахини паста
  • 15гр чиа семе

Подготовка: Какао путерот и какаото во прав рамномерно растопете ги на пареа, но претходно какаото во прав просејте го за да не останат грутки. Садот тргнете го од оган и добро матете со миксер, околу 10 минути. Потоа во смесата додадете го сирупот од урми, тахини пастата и чиа семето. Измешајте и краткото оставете да отстои на собна температура, за да може чиата да набабари. Смесата ставете ја во калапи по желба. Чоколадата оставете да се олади два часа или ставете ја во замрзнувач околу 20 минути.