РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Жолто смути

Вака подготвеното смути, децата го обожаваат поради доминатниот вкус на банана и цимет. Овесните снегулки го прават овој детски напиток одличен избор за здрав и весел роденден или прослава.

Потребно (за 2 чаши):

  • 1 поголема зрела банана
  • Половина зрело манго
  • 2-3 лажици овесни снегулки
  • 1,5 шолја млеко
  • Лажичка мед
  • Малку цимет

Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и добро измиксирајте ги. Распределете по чаши и сервирајте.