РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи пиварки

Овие колачиња се добро познат, старински десерт кој се подготвуваат од тесто со пиво, а полни се со ореви. Одлична комбинација која дава прекрасен вкус.

Потребно:

  • 300мл пиво
  • 600мл масло
  • 2 кесички прашок за печиво
  • 800-900гр брашно

За сирупот:

  • 600гр шеќер
  • 300мл вода
  • 2 кесички ванилин шеќер

Уште и :

  • Ореви
  • Кокос

Подготовка: Во сад измешајте ги маслото и пивото, па додадете го просеаното брашно со прашокот за печиво. Замесете тесто, па формирајте го во топка. Тестото развлечете го, па исечете триаголници. Наполнете ги со сечкани ореви, па свитакјте во кифличка. Наредете ги во тавче за печење обложено со хартија за печење и печете ги во загреана рерна на 180 степени, околу 20 минути. Измешајте ги водата со шеќерот и по неколку минути додадте го ванилиниот шеќер. Варете уште пет минути, откако смесата ќе зоврие. Кога сирупот малку ќе се олади, во него потопувајте ги врелите кифлички, па валкајте ги во кокос или мелени ореви. Добар апетит!