РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави празнични колачиња

Никогаш доволно рецепти за празнични колачиња, кои ќе го развеселат целото семејство. Брзо се подготвуваат, но и многу брзо се јадат. Уживајте!

Потребно:

 • 1 шолја путер од кикирики
 • ½ шолја путер
 • ½ шолја кафеав шеќер
 • 1 лажичка ванила
 • 2 јајца
 • 1-2 изгмечени банани
 • 1 ½ шолја брашно
 • 1 ½ овесни снегулки
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 ½ шолја чоколадо
 • 1 квасец
 • 1 лажичка сода бикарбона

Подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Во сад со миксер изматете ги путерот, путерот од кикирики и кафеавиот шеќер. Додадете ги јајцата и ванилата, а потоа и бананите. Во друг сад измешајте го брашното, содата и малку сол. Додадете ги овесните снегулки, лененото семе и квасецот. Потоа додадете го исечканото чоколадо. Се заедно спојте и замесете смеса. Формирајте колачиња како бисквити, а потоа печете ги околу 10-12 минути, додека не заруменат. Добар апетит!