дома тагови отежнато дишење

Ознака: отежнато дишење

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во носот и грлото без да го разболи...

ШУМ НА СРЦЕ КАЈ ДЕЦАТА: Се открива многу често, но најчесто е потполно безопасен

Шумот на срце е медицински термин кој укажува на присуство на звуци при минување на крвта низ крвните садови на срцето. Шумот на срце се открива многу често кај децата, но...

БОЛКА ВО ГРАДИТЕ КАЈ ДЕЦАТА: Обично НЕ е знак за сериозна здравствена состојба и...

Вашето дете ви приоѓа со рака на градите директно над срцето. Изгледот на неговото лице кажува дека нешто е „многу, многу погрешно“. „Ме боли“, вели детето меѓу болните вдишувања. „Многу боли“. Не...

Случаите на смртоносен детски вирус се зголемуваат: 4 ЗНАЦИ ШТО СЕКОЈ РОДИТЕЛ МОРА ДА...

Респираторен синцицијален вирус (РСВ) е водечка причина за смртност кај новороденчињата, убивајќи илјадници деца секоја година. Вирусот обично предизвикува симптоми слични на настинка, но причина број еден за инфекции на белите дробови...

ЛАРИНГИТИС КАЈ ДЕЦАТА: Зарипнатоста и силната кашлица се меѓу првите симптоми – најбитен е...

Ова воспаление главно ги зафаќа слузниците на носот, грлото и гркланот. Можно е ларингитисот да вклучува и воспаление на долниот респираторен тракт, односно слузницата на душникот и бронхиите. Најчесто поминува за...

Респираторен синцицијален вирус: Речиси сите деца ќе имаат инфекција со РСВ до нивниот втор...

Респираторен синцицијален (sin-SISH-uhl) вирус или РСВ е чест респираторен вирус кој обично предизвикува благи симптоми слични на настинка. Повеќето луѓе закрепнуваат за една или две недели, но РСВ може да биде...

ПРЕЕКЛАМПСИЈА: Единствениот лек за оваа состојба во бременоста е породувањето

Прееклампсијата е состојба која се јавува за време на бременоста, а се работи за висок крвен притисок. Оваа состојба може да биде блага или тешка, а самите симптоми ќе зависат од...

ПЛИВАЧКО УВО, ИЗГОРЕНИЦИ ОД СОНЦЕ, СТОМАЧЕН ВИРУС, ИНФЕКЦИИ… 7 најчести здравствени проблеми во лето...

Летото е во полн ек. Долгите сончеви денови повикуваат на активности покрај вода изложени на сонце и високи температури. За да го искористите максимумот од оваа сезона, вистинско време е да...

Д-Р СТАНИСЛАВА АНЃЕЛЕСКА: Алергии кај деца и нивно дијагностицирање со кожни алерголошки тестови

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Сезонатата на алергии е во полн ек. Симптомите како кивање, солзење на очите, чешање на очињата и носето, сериозна носна секреција или затнато носе, грепкање на грлото, надразнителна...

БРЗ ВОДИЧ ЗА РОДИТЕЛИ: Здравјето на малите деца – што да очекувате од првата...

КЛУЧНИ ТОЧКИ: Вообичаените здравствени проблеми на децата вклучуваат алергии, настинки, конјунктивитис, гастроинтестинални заболувања, болест на рацете, стапалата и устата, импетиго, вошки и црви. Лесните здравствени проблеми можете да ги лекувате...

Најнови вести

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...
error: