ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Овошје и зеленчук за подобар детски имунитет (2)

Покрај тоа што се богати со витамини и минерали, овошјето со семки содржи и незаситени масни киселини, есенцијални омега масни киселини и фитостероли кои на ефикасен начин влијаат на подобрување на здравјето.

Потрудете се детето да внесува многу овошје и зеленчук. Оваа храна ги содржи сите состојки кои можат да ја подобрат отпорноста на организмот.

Намирниците богати со бета каротен, како морков, спанаќ, тиква, кељ и компир значајно ја подобруваат општата состојба на организмот. Брокулата е богата сос сотојки кои го подигаат имуниот систем – витамин А, витамин Ц и глутатион. Зелката е исклучително богата со витамините А и Ц, кои го јакнат имунитетот.

Покрај тоа што се богати со витамини и минерали, овошјето со семки содржи и незаситени масни киселини, есенцијални омега масни киселини и фитостероли кои на ефикасен начин влијаат на подобрување на здравјето.

КУРКУМА – ЖОЛТО ЗЛАТО

Куркуминот, главната состојка на куркумата поседува силно антиоксидантно, противвоспалително, антивирусно, антибактериско и антимикотично дејство, поради што овој зачин треба да се воведе до детската исхрана, но не пред детето да наполни шест години.