РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со малини

Речиси и да нема љубител на десерти кој не сака сочни, бисквитни колачи, а кога во тоа ќе додадете и слатки малини, тоа е вистински погодок за уживање со попладневно кафе или шолја млеко. Ви претставуваме рецепт за совршен колач со малини и јогурт, а е уште подобро бидејќи мерките се на чаша.

Потребно:

1 чаша од јогурт за мерка

  • 4 јајца
  • 1 чаша шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1/2 чаша масло
  • 1 чаша јогурт
  • 1 1/2 чаши брашно
  • 1/2 прашок за печиво
  • Рендана кора од 1 мал лимон
  • 350 гр свежи малини

Подготовка: Изматете ги белките додека не се стегнат, а жолчките добро измешајте ги со шеќерот, а потоа додадете масло, јогурт и кора од лимон. Продолжете со мешање на смесата со најмала брзина и постепено додавајте ги брашното и прашокот за печиво. На крајот со шпатула нежно измешајте го снегот од белки. Подготвената смеса истурете ја во намрсена и набрашнета тава за печење и одозгора рамномерно распоредете ги малините. Печете го колачот 20-25 минути на температура од 180 °C. Изладете го на собна температура и посипете го со малку шеќер во прав. Добар апетит!