Кога и како се воведува зеленчук во исхраната на бебето?

Веќе во периодот од 4. до 6. месец, вашето бебе е подготвено да проба нови вкусови.

Во повеќето случаи, во исхраната на бебето, најпрви се воведуваат житариците, оти е богати со витамини и мутриенти кои му се потребни на бебето. По нив, на ред доаѓа зеленчукот.

Зеленчукот е извор на минерали и витамини кои се неопходни за правилен раст и развој на детето.

Зеленчукот најчесто се воведува во бебешката исхрана во петтиот или на почетокот од шестиот месец. Најважно е дигестивниот систем биде доволно зрел за воведување на немлечни намирници.

 • За бебето да се навикне на вкусовите, важно е зеленчукот да се воведува полека и постепено.
 • На почетокот подготвувајте ги одделно, без мешање со некои други намирници.
 • Не додавајте сол, едноставно сварете и направете пире, непосредно пред хранењето, за да оброкот биде свеж.
 • Кога бирате зеленчук, гледајте да биде свеж, квалитетен и сезонски.

КОЈ ЗЕЛЕНЧУК ПРВО СЕ ВОВЕДУВА ВО БЕБЕШКАТА ИСХРАНА?

 • Најдобро е да се почне со зеленчук со сладок вкус – млад компир, морков, карфиол, блитва.
 • Потоа, полека може да почнете со давање спанаќ, грашок. Боранија, брокула.
 • Во текот на првата година од детето, избегнувајте домати, оти може да дојде до појава на осип или дијареа кај детето.

ПЛАН НА ДНЕВНО МЕНИ ЗА БЕБЕ НА 5 МЕСЕЦИ

 • Ран утрински оброк – подој или адаптирана формула
 • Појадок – подој или адаптирана формула
 • Ручек – подој или формула, пасиран зеленчук (компир или морков)
 • Попладневен оброк – кашичка од житарки
 • Вечера – подол или адаптирана формула