РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Кога сакате да направите десерт од состојки кои веќе ги имате дома, овој рецепт е одличен избор. Лесно се подготвува, а единственото нешто што ќе ви одземе време е да почекате да се испече колачот со џем. Одлично оди со попладневното кафе!

Потребно:

  • 3 јајца
  • Прстофат сол
  • 180 гр шеќер
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 150 мл масло
  • 150 мл млеко
  • 380 гр брашно
  • 10 гр прашок за печиво
  • 150 гр џем по избор

Подготовка: Изматете ги јајцата со малку сол. Паралелно, додека матите додадете го шеќерот и ванилиниот шеќер. Кога ќе добиете пенеста смеса, додадете  масло и млеко, па продолжете со матење. Во смесата додадете го просеаното брашно и прашок за печиво, па со миксер изматете го тестото. Тавчето за печење обложете го со хартија за печење, а потоа ставете половина од смесата. Печете на 180°C околу 15 минути. Потоа ставете го и остатокот од тестото. Ставете го џемот во кесичка за замрзнување, па одозгора додавајте го во форма на топчиња по целата површина. Печете го колачот со џем на 180°C околу 35 минути. Добар апетит!